Vitaj, pani JESEŇ!

Na známosť sa všetkým dáva,
že v jeseni lístie opadáva.

 

Šu-šu, šumia vetvičky,
vraj naplnia košíčky.

 

Slniečko sa raduje,
šarkan s vetrom tancuje.

 

Hop-cup, hop-cup tralala,
jeseň dary rozdáva.

          Čo tak si sadnúť so svojou triedou, skupinkou detí alebo žiakov a naplánovať si spoločne zábavné, jesenné aktivity? Vieme, že najmä v nižších ročníkoch je skvelé zapojiť deti a žiakov do plánovania vzdelávacích činností. Úspešný brainstorming môže odhaliť ich záujmy, ktoré je veľmi prínosné zapojiť do aktivít.

 

                      Jedno z najkrajších ročných období nám už klope na dvere. Stačí len otvoriť a tešiť sa z farebných dúhových stromov a opadaného lístia. Jeseň je ako každé ročné obdobie niečím výnimočná, a to minimálne svojou farebnosťou, sychravosťou, bohatosťou, veternosťou...  Ponúka nám príležitosť rozšíriť si svoje vedomosti a využiť zmeny v  prírode na mnohé zaujímavé hry  a aktivity.

Aktivity, ktoré s deťmi a žiakmi môžeme robiť počas jesene v nižších ročníkoch ZŠ a ŠKD, ale aj v MŠ sú napr.:

Vyrobte si figúrky z gaštanov

Jeseň nám ponúka lesklé plody gaštanov, ktoré môžeme využiť aj pri vyrábaní rôznych figúrok, ako napr. sovička, líštička, mravček a pod. Pripravte si špáradlá, nožnice, nalepovacie oči a vyrobte si spolu zvieratká alebo rôzne príšerky, ktoré si môžete vystaviť v triede alebo si ich deti môžu vziať domov.

Vyrobte si spolu šarkana

K jeseni neodmysliteľne patrí púšťanie, ale aj vyrábanie šarkanov. O zábavu budete mať zaručene postarané.

Tancujúce tekvice

Nezabúdajme na zábavu vo forme tanca, hudby, detského smiechu, radosti a jašenia. Vyrobte si s deťmi alebo žiakmi zaujímavé masky v podobe tekvíc a urobte si „ tekvicovú párty“ , na ktorú budú spomínať aj v dospelosti.

Jednoduché jesenné dekorácie

Nechajte deti vymyslieť si vlastnú výzdobu. Dekorácie nemusia byť vôbec zložité. Vystrihnite napríklad kruh z papiera, ktorý nahradí klasický venček z polystyrénu. Deti ho môžu oblepiť lístím, sušenými kvetmi, šípkami, orechovými škrupinami či pridať vlastný nápad. Alebo si urobte dekoráciu zo šišiek. Pozbierajte zopár pekných šišiek. Očistite ich       a nastriekajte farbami  zlatou, červenou, oranžovou. Niektoré nechajte v prírodnom prevedení. Potom urobte z drôtu malé krúžky a pripevnite ich na šišky. Pripravte si pekné stuhy, na ktoré zavesíte šišky. A ozdoba na dvere je hotová.

Môžu to byť aj maľovánky, hádanky, riekanky, pracovné listy a plno iných aktivít.

                         Viac o tom, čo všetko môžete s Vašimi detičkami a žiakmi robiť počas nádherného ročného obdobia ako je jeseň, sa dozviete počas webinára „Jesenné námety a aktivity pre prácu v MŠ a ŠKD“.

 

FOTO 15 nápadov na krásne jesenné dekorácie, ktoré zvládne úplne každý -  ahojmama.skDIY jesenné dekorácie: 5 kreatívnych nápadov | Kaufland

Dátum vytvorenia: 30.09.2022